روش خواندن کتاب مهارت معلمی برای کنکور فرهنگیان + دانلود رایگان کتاب و نمونه سوالات

روش خواندن کتاب مهارت معلمی برای قبولی فرهنگیان دانلود کتاب مهارت معلمی محسن قرائتی
روش خواندن برای قبولی فرهنگیان (1)

روش خواندن کتاب مهارت معلمی برای قبولی فرهنگیان دارای اهمیت زیادیه به این دلیل که همونطور که احتمالا می‌دونید قوانین قبولی در دانشگاه فرهنگیان از سال 1403 به بعد حسابی تغییر کردن. به حدی که حتی قبولی فرهنگیان بدون کنکور هم ممکنه.

همچنین اگر برای فرهنگیان ثبت نام کنید، یک کنکور اختصاصی فرهنگیان هم باید بدید که منابع خاص خودش رو داره. پس نیازه که بلد باشید چطور از منابع کنکور اختصاصی فرهنگیان استفاده کنید تا بتونید به هدف مورد نظرتون از نظر تراز و رتبه برسید.

فهرست مطالب (اینجا چه خبره؟) فهرست رو جمع کن بره بابا

روش خواندن کتاب مهارت معلمی برای قبولی فرهنگیان در کنکور اختصاصی به کمک شما میاد. کنکور اختصاصی فرهنگیان به این شکله که شما باید همزمان با کنکور اردیبهشت ماه برای شرکت در اون هم ثبت نام کنید.

به این دلیل که هردوی اونها همزمان و در یک روز و جلسه برگزار می‌شن. البته لازم به ذکره که کنکور اختصاصی فرهنگیان در دی ماه برگزار نمی‌شه و فقط یک بار در ساله.

وقتی شما وارد جلسه کنکور سراسری بشید، ابتدا دفترچه سوالات رشته‌ی خودتون (ریاضی، انسانی، تجربی، فنی حرفه ای و کار و دانش) به شما داده می‌شه. بعد از جواب دادن به تست‌های اون دفترچه کنکور اختصاصی تربیت معلم رو دریافت می‌کنید و به سوالاتش جواب می‌دید.

سوالاتی که در این دفترچه اختصاصی هستن از کتاب های مختلفی طرح می‌شن که به صورت کامل اونهارو در محتوای منابع قبولی دانشگاه فرهنگیان معرفی کردیم. طبق چیزی که گفتیم، کتاب مهارت معلمی نوشته آقای محسن قرائتی یکی از مهم‌ترین و بهترین منابعی هست که می‌تونید برای این آزمون ازش استفاده کنید.

همونطور که در مطالب دیگه مربوط به دانشگاه فرهنگیان و قبولی در اون هم اشاره کردیم، کتاب آقای قرائتی، یکی از 3 منبع اصلی و مهم برای مطالعه و قبولی در دانشگاه فرهنگیانه. یعنی با خوندن اون می‌تونید به بخش زیادی از سوالات کنکور اختصاصی فرهنگیان جواب بدید.

همچنین یکی از بخش‌های آزمون تربیت معلم، هوش و استعداد معلمیه که نسبتا یک مهارت اکتسابی به حساب میاد. شما می‌تونید با مطالعه کتاب مهارت معلمی آقای قرائتی در این زمینه هم مهارت‌های خودتون رو ارتقا بدید.

برای دانلود فایل پی دی اف کتاب مهارت معلمی محسن قرائتی، میتونید روی دکمه زیر کلیک کنید:

کتاب مهارت معلمی نوشته محسن قرائتیه که انتشارات ستاد اقامه نمازاون رو منتشر می‌کنه. فایل کتاب اصلی رو بدون کم و کاسب در بالا براتون قرار دادیم.

اگر به هر دلیل وقت ندارید یا نمی‌خواید که کل کتاب رو بخونید می‌تونید از خلاصه کتاب مهارت های معلمی محسن قرائتی که در پایین لینک دانلودش رو قرار دادیم استفاده کنید.

دانلود رایگان خلاصه کتاب مهارت های معلمی محسن قرائتی

اما پبشنهاد می‌کنیم که از کتاب اصلی استفاده کنید. به این دلیل که ممکنه در کنکور فرهنگیان از تک تک بخش های این کتاب سوال طرح بشه. در نتیجه ممکنه با مطالعه‌ی خلاصه کتاب برخی نکات رو از دست بدید که این موضوع قطعا روی کنکور شما تاثیر می‌ذاره.

ضریب سوالاتی که از این کتاب در کنکور اختصاصی دانشگاه فرهنگیان طرح می‌شه، 2 هست. همین موضوع اهمیت این کتاب و ضرورت مطالعه اون رو نشون می‌ده. اما قطعا مطالعه ساده این کتاب نمی‌تونه جوابگوی نیاز شما باشه و باید روش خوندن برای قبولی فرهنگیان رو بلد باشید.

برای این که روش خوندن کتاب مهارت معلمی برای فرهنگیان رو یاد بگیرید نیازه که بدونید سوالات این کتاب در کنکوربه چه شکلی هستن. به صورت کلی مطالب کتاب مهارت معلمی نوشته شده توسط آقای محسن قرائتی شامل بخش های پایینه:

  1. مفاهیم

ممکنه از این بخش به این شکل سوال طرح بشه که یک موضوع بیان بشه و بخواد معنی و مفهوم مناسب اون رو در بین 4 گزینه انتخاب کنید.

یا حتی یک شرایط (مثلا وجود مشکل در کلاس درس) رو توضیح بدن و بگن که بین گزینه ها بهترین راه حل که یک معلم ایده آل ازش استفاده می‌کنه، کدوم مورده.

بهترین روش خوندن برای قبولی فرهنگیان وقتی که پای مفاهیم در میون باشه، به این شکله که ابتدا یک دور کامل و درست مطالب کتاب رو بخونید. در گام بعدی کلمات مهم و طلایی رو از متن کتاب استخراج کنید یا به قولی خلاصه نویسی اصولی انجام بدید. دقیقا مثل مطالعه دین و زندگی برای کنکور که شباهت زیادی رو به کتاب مهارت معلمی داره.

  • جزئیات

از اونجایی که در سال 1403 کنکور اختصاصی فرهنگیان برای اولین برا برگزار می‌شه، دقیقا رویکرد و نوع نگاه طراح ها، خصوصا در بخش جزئیات کتاب مهارت معلمی مشخص نیست. اما حدس می‌زنیم که تا حدی خیلی زیادی شبیه به سوالات دین و زندگی طرح بشه.

نکته طلایی که درباره بهترین روش خوندن برای قبولی فرهنگیان وجود داره دقیقا درباره مطالعه همین جزئیاته! در اینجا تله‌ای که اکثر طراح‌ها از اون استفاده می‌کنن این هست که ممکنه کلمات متشابه رو جابجا کنن و اگر شما به صورت جزئی و با دقت درس رو نخونده باشید نمی‌تونید این موضوع رو تشخیص بدید.

در نتیجه به راحتی جواب اشتباه رو انتخاب می‌کنید. (مثلا کلمات مومنین، مسلمین،  نیکوکاران، درستکاران و… کلمات متشابهی هستن که شاید فکر کنید مثل همن ولی اینطور نیست.)

پس حتما در حین مطالعه کتاب مهارت معلمی حتما به این موارد دقت کنید و اونهارو در مطالعه و حتی خلاصه نویسی‌هاتون لحاظ کنید.

در گام آخر و برای بستن توشه خودتون باید خلاصه نویسی و نکاتتون رو بارها و بارها به همراه جزئیات مرور کنید، تا برای جواب دادن به تمام سوالات تحلیلی، مفهومی، ترکیبی و… آماده بشید.

بعد از یادگیری روش خواندن کتاب مهارت معلمی حالا نوبت به حل نمونه سوالات می‌رسه. برای دانلود نمونه سوال مهارت معلمی با جواب کافیه روی دکمه های زیر کلیک کنید:

نمونه سوالات و پاسخ های تشریحی کنکور فرهنگیان 1403 بعد از برگزاری کنکور فرهنگیان منتشر می‌شن و در دسترس عموم قرار می‌گیرن. در نتیجه در حال حاضر این نمونه سوالات و جواب های اونها منتشر نشدن. اما به محض انتشار لینک دانلود اونهارو براتون قرار می‌دیم.

اما از اونجایی که نمونه سوالات کنکور فرهنگیان رشته‌های مختلف سال 1402 (تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان) در حال حاضر در دسترسه می‌تونید از اونها به عنوان نمونه سوال استفاده کنید و بعد از حل جواب‌های اونهارو که براتون قرار می‌دیم چک کنید، تا زمانی که سوالات فرهنگیان 1403 در دسترس قرار بگیرن.

به صورت کلی ساختار سوالات کنکور فرهنگیان در هر 5 رشته تجربی، ریاضی، انسانی، زبان و هنر رو در جدول پایین می‌بینید.

ردیفمواد امتحانیتعداد سؤال
1تعلیم و تربیت اسلامی20
2هوش و استعداد معلمی20
ساختار سوالات کنکور فرهنگیان

سوالات بخش تعلیم و تربیت اسلامی (با ضریب 2) در هر 5 رشته از کتاب دینی شما استخراح شدن (لینک دانلود رو در ادامه برای تمام رشته‌ها قرار دادیم). به صورت کلی این سوالات به شکل های پایین طرح می‌شن:

  • احکام
  • آیات کتاب (معنی آیه، مفهوم اون، یا حتی مفهوم یک کلمه خاص در آیه!)
  • احادیث و مفاهیم اونها

سوالات بخش هوش و استعداد معلمی (با ضریب 3) در کنکور فرهنگیان تمام 5 رشته هم به این شکله که:

  1. در بخش اول یک متن به شما داده شده که باید بخونیدش و بر اساسش به سوالات بعدی جواب بدید.
  2. بخش دوم سوالات به این شکله که در صورت سوال شرایطی رو توضیح می‌دن و شما با تحلیل و استنتاج کردن گزینه‌ی مناسب رو بر اساس سوال انتخاب می‌کنید.
  3. بخش سوم هم مرتبط با سوالات ریاضی، هوش تجسمی، اشکال و مواردی از این دسته هست. مثلا شما باید یک شکل متفاوت از 3 شکل دیگه رو انتخاب کنید. یا در یک مورد محاسبات انجام بدید تا به جواب درست بر اساس داده های سوال برسید.

سوالات کنکور فرهنگیان تجربی 1402

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی دهم تجربی (فقط درس 8 الی 12)

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی یازدهم تجربی (فقط درس 11 و 12)

سوالات کنکور فرهنگیان ریاضی 1402

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی دهم ریاضی (فقط درس 8 الی 12)

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی یازدهم ریاضی (فقط درس 11 و 12)

سوالات کنکور فرهنگیان انسانی 1402

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی دهم انسانی (فقط درس 9 تا 14)

دانلود رایگان سوالات دین و زندگی یازدهم انسانی (فقط درس 16 الی 18)

سوالات کنکور فرهنگیان هنر 1402

سوالات کنکور فرهنگیان زبان 1402

پاسخنامه‌ی کنکورهای فرهنگیان 5 رشته‌ی تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان رو در پایین برای شما قرار دادیم. در این پاسخنامه فقط شماره‌ی گزینه‌ی درست درج شده و پاسخ تشریحی در اون وجود نداره.

اگر وقت ندارید که کل دروس مشخص شده از کتاب دین و زندگی پایه دهم رو بخونید، می‌تونید از خلاصه نکات مهمی که فایل اون رو در پایین براتون قرار دادیم استفاده کنید.

دانلود رایگان خلاصه و نکات مهم کتاب دین و زندگی دهم مخصوص رشته ریاضی، تجربی و فنی (فقط درس 8 تا 12)

البته بهتره کل مطالب دروس دینی دهم رو مطالعه کنید تا نکته‌ای رو از دست ندید.

فایل دانلود خلاصه نکات مهم کتاب دین و زندگی یازدهم رو هم براتون قرار می‌دیم. می‌تونید بجای مطالعه کل دروس مشخص شده دینی یازدهم از خلاصه ها استفاده کنید. البته برای کسب درصد بالا مطالعه کامل دروس پیشنهاد می‌شه، نه خلاصه ها

دانلود رایگان خلاصه و نکات مهم کتاب دین و زندگی یازدهم مخصوص رشته ریاضی، تجربی و فنی (فقط درس 11 و 12)