مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403 : نحوه مصاحبه، شرایط و مدارک

همه چیز درباره مصاحبه دانشگاه فرهنگیان + نکاتی برای قبولی
همه چیز درباره مصاحبه دانشگاه فرهنگیان + نکاتی برای قبولی

همونطور که در مطلب مربوط به قبولی دانشگاه فرهنگیان هم گفتیم، مصاحبه دانشگاه فرهنگیان که با عنوان “ارزشیابی شایستگی معلمی” هم شناخته می‌شه، 25% از کل قبولی شمارو شامل می‌شه. این در حالیه که نتایج کنکور سراسری و کنکور اختصاصی فرهنگیان هر کدوم فقط 10% هستن!

پس به دلیل اهمیت جلسه مصاحبه، در ادامه قصد داریم نکات بسیار مهمی رو درباره‌ی مصاحبه‌ی دانشگاه فرهنگیان و مواردی که در نمره دهی مصاحبه فرهنگیان اهمیت دارند به شما بگیم که بدون شک دونستن اونها می‌تونه در قبولی شما بسیار موثر باشه.

فهرست مطالب (اینجا چه خبره؟) فهرست رو جمع کن بره بابا

زمان برگزاری مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403

طبق چیزی که به صورت رسمی اعلام شده، حدودا در دی ماه از شما برای شرکت در مصاحبه یا ارزشیابی شایستگی معلمی دعوت می‌شه. در نتیجه چند وقت بعد هم در این جلسه شرکت می‌کنید. به این معنی که مصاحبه قطعا قبل از آزمون سراسری و آزمون اختصاصی تربیت معلم برگزار و نتایج اون اعلام می‌شه.

نتیجه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان تا کی معتبره؟  

وقتی که در حدود دی ماه در مصاحبه شرکت کردید و بعدش نتایج اون اعلام شد، تا 1 سال بعد این نتایج معتبر هستن و می‌تونید از اون در فرآیند قبولی تربیت معلم استفاده کنید.

شرایط دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403

 • داشتن حداکثر سن 22 سال (به این معنی که در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان نباید بیشتر از 22 سال داشته باشید.)  
 • داشتن حداقل معدل 14 در متوسطه دوم
 • کسب تراز دانشگاه فرهنگیان (که در کنکور حداقل 6000 هست.)
 • بومی بودن داوطلب
 • برخورداری از سلامت تن و روان

حداقل معدل برای شرکت در مصاحبه فرهنگیان

همونطور که بالاتر هم گفتیم برای شرکت در ارزشیابی شایستگی معلمی یا همون مصاحبه شما باید حداقل معدل 14 رو داشته باشید.

اما نکته مهم اینجاست که معدل کل متوسطه دوم یعنی میانگین معدل دهم، یازدهم و دوازدهم شما باید 14 باشه تا بتونید در مصاحبه شرکت کنید. در حالی که خیلی ها فکر میکنن مثل کنکور فقط معدل نهایی دوازدهمشون مهمه که برای مصاحبه اینطور نیست.

منظور از بومی بودن برای شرکت در مصاحبه معلمی چیه؟

وقتی درباره بومی بودن صحبت می‌کنیم منظور ما اینه که مثلا اگر می‌خواید در دانشگاه فرهنگیان همدان ادامه تحصیل بدید، نیازه که حتما خودتون هم ساکن همون منطقه باشید تا در اون دانشگاه قبول بشید. البته بجز چند دانشگاه خاص که پذیرش بومی ندارن و افراد می‌تونن از سرتاسر کشور در اونها درس بخونن.

برخورداری از سلامت تن و روان چقدر در مصاحبه تربیت معلم مهمه؟

وقتی در مصاحبه شرکت می‌کنید این مولفه ها از نظر جسمانی و روانی در شما سنجیده می‌شن: (البته لازم به ذکره که شما باید سلامت جسمی داشته باشید و منظور این نیست که ورزشکار باشید، بلکه به صورت کلیب بدونتون سالم باشه.)

 1. اختلال و آسیب های روانی نداشته باشید
 2. بتونید روی پاهای خودتون وایستید
 3. دست هاتون رو تکون بدید
 4. مشکلات حرکتی و لکنت نداشته باشید
 5. و….

مدارک لازم برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان 1403

اگر قرار شد که در مصاحبه شرکت کنید باید مدارک پایین رو حتما به صورت کامل همراه خودتون داشته باشید:

 1. فرم پرینت شده از سایت سازمان سنجش
 2. عکس 3*4 پشت نویسی شده
 3. مدارک شناسایی شما (شامل شناسنامه و کارت ملی)

حتما اگر مدارک اضافی مثل افتخارات ورزشی، فرهنگی، عضویت در یک محفل خاص، مدارک هنری مثل خوشنویسی، دوره ICDL یا هم دوره کامپیوتری دیگه خصوصا در زمینه تولید محتوای الکترونیک و … اونهارو هم همراه خودتون ببرید. حتی می‌تونید توصیه نامه‌ای رو هم یک معلم شناخته شده یا حتی استاد برجسته‌ای که می‌شناسید رو هم همراه خودتون ببرید.

مراحل ورود به دانشگاه فرهنگیان

جزئیات مورد مصاحبه دانشگاه فرهنگیان کنکور 1403

 • سلامت کامل گفتاری (عدم وجود لکنت زبان یا در صورت وجود به میزان کم)
 • قدرت بینایی (10 از 10 با عینک و 10 از 20 بدون عینک)
 • قدرت شنوایی
 • قد و وزن مناسب
 • نداشتن نقص عضو مشهود
 • عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن (بیماری‌های لاعلاج یا بیماری هایی که طول درمان خیلی طولانی دارن)
 • سلامت روان
 • اخلاق و رفتار مناسب (خجالتی نبودن، برقراری ارتباط چشمی با مصاحبه گیرنده ها و هر رفتاری که مناسب یک معلم باشه)
 • قدرت تعامل با دیگران (خوب ببینید و گوش بدید، از شما خواسته می‌شه که یک موضوعی رو آموزش بدید و در حین آموزش به خوبی با مصاحبه گر ها که حکم شاگردهارو دارن ارتباط بگیرید و پرسش و پاسخ کنید و…)

آیا با عینک توی مصاحبه فرهنگیان رد می‌شم؟

قطعا نه. شما با عینک باید قدرت بینایی 10 از 10 رو داشته باشید. پس حتما سعی کنید در روز مصاحبه عینک رو همراه خودتون داشته باشید.

حداقل قد برای مصاحبه فرهنگیان چقدره؟

برای این که بتونید در مصاحبه فرهنگیان بدون مشکل یپش برید، حداقل قد برای داوطلبین آقا باید 160 سانتی متر و برای داوطلبین خانم باید 155 سانتی متر باشه.

چطور در مصاحبه فرهنگیان قبول بشم؟

می‌تونید در فاصله بعد از کنکور تا روز مصاحبه با افرادی که در آموزش و پرورش بودن ارتباط بگیرید یا حتی از محتوای کانال ها یا وبسایت هاشون استفاده کنید.

همچنین کار دیگه ای که می‌تونید بکنید این هست که جلسه مصاحبه فرهنگیان رو برای خودتون شبیه سازی کنید. مثلا یکی از اعضای خانواده‌تون ازتون سوالات مختلفی رو بپرسن و بهشون جواب بدید.

در این حین از مصاحبه خودتون فیلم بگیرید و اون رو بارها و بارها ببینید تا به مرور اشکالاتتون رو متوجه بشید و رفعشون کنید.

یادتون باشه در مصاحبه از گفتن جملات و حرف های کلیشه ای خودداری کنید و سعی کنید صادقانه صحبت کنید

شرکت در جلسه گزينش فرهنگیان

خیلی از بچه ها از سوالات مربوط به گزینش یا مصاحبه عقیدتی می‌ترسن چون مربوط به احکام و اعتقادات هست. در طی مرحله گزينش شما وارد یک اتاق می‌شید که یک نفر مصاحبه گر در برابر شما قرار داره و تمام جواب های شمارو یادداشت می‌کنه.

ممکنه درباره حجاب، این که آیا تا به حال در نماز جمعه شرکت کردید یا نه و آخرین بار کی بوده، دیدگاهتان درباره مسائل سیاسی کشور و… ازتون سوال بپرسن.

خوبه که از قبل یه نگاه کلی به احکام مربوط به روزه، نماز، سفر، نحوه غسل کردن و تیمم و… بندازید. این مطالب در پرونده شما ثبت می‌شه پس حتما با صداقت کامل و درست بهشون جواب بدید.

سوالات رایج مصاحبه فرهنگیان

سوالات رایج مصاحبه فرهنگیان

اصلی ترین و پر تکرار ترین سوالاتی که احتمالا در روز مصاحبه از شما میپرسن شامل موارد زیر هست:

1. صحبت درباره خودتون

( اطلاعات شخصی، خانواده، محل زندگی و مکان های دیدنی اون، کنکور و رشته هایی که انتخاب کردید و…)

نکته خیلی مهمی که باید بهش توجه کنید این هست که مصاحبه گرها به صحبت های شما در رابطه شما با خانواده‌تون و میزان صمیمیت و احترامی که براشون قائل هستید خیلی توجه می‌کنن. پس حتما این مورد رو در نظر داشته باشید.

2. هدف شما از معلم شدن چیه؟ چرا به معلم شدن علاقه دارید؟

سعی کنید به هیچ عنوان از جواب های کلیشه ای و مواردی که واقعی نیستن استاده نکنید، چون مصاحبه گر ها افراد خبره ای در زمینه هستن و به راحتی تشخیص می‌دن که جواب های شما چیزی نیست که واقعا می‌خواید.

بهترین کار این هست که دلیل/دلایل شخصی و واقعی خودتون رو به شکل درست و منطقی بیان کنید.

3. هدف/اهداف شما برای آینده چیه؟

سیستم آموزشی رو چطور می‌بینی؟ گر وارد سیستم آموزش بشی در آینده دوست داری چه تغییراتی رو در اون ایجاد کنی؟ با پرسیدن این سوال در واقع می‌خوان میزان آینده نگری شما رو بسنجن و ببینن که آیا فرد با برمانه ای هستید یا نه.

4. سنجش نحوه برخورد شما با چالش های کلاس درس

حدودا از 30% از مصاحبه کننده ها خواسته می‌شه که در محیط واقعی یه مبحث رو تدریس کنن. یعنی به شما می‌گن که مصابحه گر هارو در جایگاه دانش آموز ببینید و بهشون موضوعی رو آِموزش بدید.

در این حین ممکنه از عمر با هم حرف بزنن، سرشون رو روی میز بزارن، با مداد روی میز ضرب بگیرن و در کل هر کاری که بتونن واکنش شما رو ببینن و بسنجن.

(البته اصلا مهم نیست که چی درس بدید، بلکه نحوه کار شما و مدیریت شرایطه که برای اونها اهمیت داره.)

5. سنجش میزان تسلط شما روی ابزار ها و فناوری ها

ممکنه از شما بپرسن که آیا تا به حال تولید محتوای الکترونیکی انجام دادید؟ از چه ابزار ها و برنانه هایی کمک گرفتید؟ میزان تسلط شما روی هرکدوم از اونها چقدر هست؟

پیشنهاد ما این هست که به هیچ عنوان سوالات این بخش رو هم اغراق آمیز جواب ندید. دقیقا به همون میزانی که تسلط دارید تسلط دارید در حرف هاتون اشاره کنید. چون ممکنه در طی مصاحبه فرهنگیان از شما سوالی در رابطه با ابزاری که ادعا کردید بلدید بپرسن و نتونید بهش جواب بدید. در نتیجه صحت کل حرف های قبلی شما هم زیر سوال می‌ره.

بهترین منبع برای مصاحبه فرهنگیان

شاید خیلی از شما در اینترنت منابع مختلفی رو دیده باشید که برای آماد کردن شما برای مصاحبه فرهنگیان به فروش می‌رسن. پیشنهاد ما این هست که از اونها استفاده نکنید، به این دلیل که سوالاتشون به روز و جدید نیستن و کمک زیادی به شما نمی‌کنن.

بهترین منبع برای مصاحبه فرهنگیان تجربیات افرادی هست که در سال‌های قبلی در مصاحبه شرکت کردنگ می‌تونید اونها رو با یک سرچ ساده پیدا کنید.

وقتی سوالات رو دیدید به جوابی که خودتون می‌خواید بدید فکر کنید، نه جوابی که مناسبه و دیگران ازش استفاده کردن.