6 تکنیک تقویت حافظه + چطور درس بخونم که یادم نره؟

6 تکنیک تقویت حافظه + چطور درس بخونم که یادم نره؟
لیست تکنیک های تقویت حافظه برای درس خواندن در سال کنکور

تقویت حافظ در سال کنکور می‌تونه به شما کمک کنه که دروس رو بهتر یاد بگیرید و نیاز نباشه که برای‌ یادگیری یک مطلب بارها و بارها اون رو بخونید. در نتیجه خود به خود به مدیریت زمان در سال کنکور هم می‌رسید.

همچنین با این کار مطالب رو به راحتی فراموش نمی‌کنید، فقط باید این 6 تکنیک رو به مدت طولانی تمرین و تکرار کنید تا نتیجه رو ببینید.

تکنیک شماره 1 تقویت حافظه: تکنیک شرلوک هولمز

تکنیک شرلوک هولمز به شکل عجیبی در تقویت حافظه در سال کنکور موثره. اما چطور باید از این تکنیک استفاد کنیم؟

فرض کنید از مدرسه تا خونه حدودا 15 دقیقه زمان دارید. در این مدت زمان برای پیاده سازی تکنیک شرلوک هولمز باید چشم هاتون رو ببندید و هرچیزی که اون روز در مدرسه خوندید رو با بیشترین جزئیات ممکن که می‌تونید به یاد بیارید و تصور کنید. برای مثال اگر اون روز شیمی خوندید بخش های مختلفی که خوندید به همراه عکس ها، نمودارها، تمارین و… رو با این روش تصویر سازی کنید.

مزایای تکنیک شرلوک هولمز در تقویت حافظه

  1. یک مزیت این روش این هست که شما می‌تونید یک تصویر دقیق از جزئیات ریز دروس در ذهنتون داشت باشید که همین کار به تقویت حافظه شما کمک زیادی می‌کنه. حتی با این تکنیک می‌تونید راحت ار به سوالات از کنکور یا آزمون های آزمایشی که از بخش های ریز و جزئیات کتاب طرح می‌شن جواب بدید.
  2. همچین شما می‌تونید در هر مدت زمان و هر شرایطی از این روش استفاده کنید، خصوصا دل زمان های مرده خودتون. مثلا وقتی که توی مسیر هستید، وقتی دارید استراحت می‌کنید، زمانی که وقت مشاوره دارید و منتظر هستید و‌… .
  3. حتی ما برای برطرف کردن مشکلات مربوط به استرس جلسه آزمون هم از این تکنیک استفاده می‌کنیم. به این شکل که از داوطلب می‌خوایم ریز به ریز جلسه آزمون خودش رو تجسم کنه و ببینه که چه جاهایی مشکل داشته تا بتونه به مرور روی برطرف شدن اونها کار کنه.

در زمان پیاده سازی تکنیک تقویت حافظه شرلوک هولمز این نکته مهمه که در زمان تصویرسازی به جزئیات خیلی دقت کنید. یعنی در این روش به یاد آوردن کلیات ارزش چندانی نداره و باد سعی کنید که ریزه کاری هارو تجسم کنید.

تکنیک شماره 2: خلاصه نویسی

برای تقویت حافظه در سال کنکور یکی از معجزه آسا ترین روش ها خلاصه نویسی هست. زمان که شما تمرکز کردید و درس می‌خونید بازدهی شما x مقداره. اما اگر به این تمرکز و مطالعه، خلاصه نویسی رو هم اضافه کنید، بازدهی شما 10x یعنی 10 برابر می‌شه.

در واقع خلاصه نویسی بهتون کمک می‌کنه که ذهن شما توی اون مطلبی که در حال خوندنش هستید بمونه و ناخوداگاه تمرکز شما افزایش پیدا کنه.
اگر نمی‌دونید خلاصه نویسی حرفه ای و کنکوری چطوریه حتما یه سر به محتوای خلاصه نویسی به سبک رتبه های برتر بزنید.

اما یه صورت کلی و اجمالی باید بگیم که در خلاصه نویسی باید چابک عمل بکنید و به هر نکته واقعا مهم و جدیدی که رسیدید فورا یادداشتش بکنید و به ادامه فرآیند درس خوندن یا تست زدنتون برسید.

تکنیک شماره 3 تقویت حافظه : استفاده از حافظه تصویری

روش سوم برای تقویت حافظه در سال کنکور استفاده از حافظه تصویری هست. تا حالا براتون سوال شده که چرا یک فیلم خیلی بیشتر از متن یک کتاب در ذهن ما می‌مونه؟

در واقع دلیلش این هست که بخشی از صحنه های اون فیلم وارد حافظه بلند مدت ما شدن. ما در کل 2 نوع حافظه داریم: کوتاه ندت و بلند مدت. مطالب و موضوعات مختلف با تمرین و تکرار زیاد از حافظ کتاب مدت وارد نوع بلند مدت می‌شن. آمل بجز تمرین و تکرار زیاد کارهای دیگه ای هم می‌تونن باعث این انتقال اطلاعات به بخش بلند مدت حافظه ما بشن. مثلا چیزهایی مثل تصاویر، رنگ ها، حرکات، ریتم و…

در نتیجه برای درس خوندن هم می‌تونید از این فاکتورها مثل تصویر و تصویرسازی استفاده کنید.

در مصاحبه محمدحسین اولیائی رتبه 153 تجربی و دانشجوی پزشکی شهید بهشتی می‌بینیم که محمدحسین می‌گه “کسی می‌تونه مثل من در کنکور زیست شناسی رو 90% بزنه که یک نسخه PDF از کتاب های زیست دهم، یازدهم و دوازدهم رو در ذهنش داشته باشه!

یعنی شما بعد از مطالعه هر مبحثی در یک درس باید یک نگاه کلی بهش بندازید. بعد چشم هاتون رو ببندید و تمام جزئیات اون بخش و صفحه رو خصوصا با رنگها، تصاویر، نمودارها و… تصویر سازی کنید. این کار به شکل عجیبی به تقویت حافظه و همچنین یادگیری مطالب کمک می‌کنه.

تکنیک شماره 4: نشانه یا واژه سازی

چهارمین روش برای تقویت حافظه در سال کنکور این هست نه از نشانه گذاری یا واژه سازی استفاده کنید.

این راهکار برای همه‌ی دروس جوابگو نیست. بله باید از واژه سازی برای بخش ها و مباحثی که دارای ترتیب هستن و ترتیب اونها هم مهمه اما حفظ کردنشون سخته (مثل جدول تناوبی) استفاده کنید‌.

به این شکل ک مثل برای حفظ کردن ستون اول جدول تناوبی شیمی می‌تونید اول اسم هر عنصر یک ستون رو کنار هم قرار بدید و یک جمله باهاشون بسازید تا هر دفعه راحت بتونید ترتیب درست رو به یاد بیارید.

تکنیک شماره 5 تقویت حافظه: خواب درست و کامل

قطعا می‌دونید که خواب خوب تاثیر معجزه آسایی روی مغز و هورمون های ما داره. این موضوع که مغز ما در حالت خوبی قرار داشته باشه، بدون شک تقویت حافظه هم به شکل بهتر و راحت تری اتفاق میوفته.

اما یک خواب عادی اجزائی داره که باید اونهارو اندازه گیری کنید:

  1. خواب عمیق یا deep sleep بین 1.5 تا 2 ساعت خواب شما خواب عمیق هست.
  2. خواب سبک یا light sleep هم تقریبا 4 الی 5 ساعت از خواب شمارو تشکیل می‌ده.
  3. حالت REM: در این حالت چشم ها و مغز فعال هستن اما مغزتون آرومه. اگر در خواب در این حالت باشید به این معنی هست که یا در حال ديدن رویا هستید یا کابوس که در کل چیز خوبی نیت چون کیفیت خواب شمارو تحت تاثیر قرار می‌ده.
  4. حالت Time Awake یا مدت زمانی که در طول خواب بیدار می‌شید هست. زیاد شدن دفعات اتفاق افتادن این مورد هم می‌تون از کیفیت خواب شما کم کنه و در نهایت پروسه تقویت حافظه رو با اختلال روبرو کنه.

نکته جالب اینجاست که بهترن زمان خوابیدن شب ها وبهترین زمان خوابیدن ظهر ها هست،پس یه هیچ وجه از خواب شب غافل نشید و در کل زندگی‌تون و خصوصا در سال کنکورتون مراقب ساعت خوابیدن و بیدار شدنتون باشید به این دلیل که اهمیت خواب خوب و کافی توی سال کنکور به شدت زیاده.

تکنیک شماره 6: درک مفاهیم و زنجیره معنایی

در گام ششم تکنیک های تقویت حافظه باید به معنی و مفهوم مطالب دقت زیادی کنید. یعنی صرفا نباید سعی کنید که اونهارو حفظ کنید، چون با این کار قطعا بعد از مدتی مطالب رو فراموش می‌کنید.

در عوض سعی کنید دقیقا چیزی که یک بخش یا مبحث می‌خواد به شما آموزش بده رو یاد بگیرید و درکش کنید.

حتی در فرمول ها هم ک کاملا حفظی هستن، اگر شما جزء به جزء اون فرمول رو تحلیل کنید و متوجه بشید که هر نماد چرا در اونجا قرار گرفته بدون شک اون فرمول بهتر و برای مدت خیلی بیشتری در ذهنتون باقی می‌مونه.