مقایسه کلاس آنلاین و حضوری و DVD آموزشی در سال کنکور

مقایسه کلاس آنلاین و حضوری و DVD آموزشی در سال کنکور
مقایسه کلاس آنلاین و حضوری و DVD آموزشی در سال کنکور

مقایسه کلاس آنلاین و حضوری به شما کمک می‌کنه که متوجه بشید کدوم یکی از اونها برای شما مفیدتره. به این دلیل که ممکنه این سوال برای خیلی از شما پیش بیاد که کدوم یکی از این موارد برای یک کنکوری بهتره؟ شرکت در کلاس‌های حضوری؟  خرید دی وی دی های آموزشی؟ یا کلاس های آنلاین؟

در ادامه با ما همراه باشید، چون می‌خوایم با بررسی مزایا و معایب هر مورد به سوالات شما در این زمینه جواب بدیم.

دی وی دی‌ها یا همون پکیج‌های آموزشی که توسط موسسات یا آموزشگاه‌های مختلف تولید و به فروش می‌رسن  مزایا و معایب خاص خودشون رو دارن که در ادامه به صورت کامل اون‌ها رو براتون باز می‌کنیم.

 1. سرعت دیدن. شما می‌تونید ویدیوها رو با هر سرعتی که می‌خواید تماشا کنید و هر وقت که نیاز بود اون رو متوقف کنید یا به عقب برگردید.
 2. امکان استفاده مجدد. برخلاف کلاس‌های حضوری که بعد از تموم شدن کلاس امکان برگزاری مجدد اون وجود نداره، زمانی که از ویدیوی آموزشی استفاده کنید می‌تونید هر چقدر که می‌خواید ویدیو رو پخش کنید و با دیدن مجدد تدریس ها مشکلات خودتون رو برطرف کنید.
 3. عدم نیاز به رفت و آمد و تلف کردن وقت در مسیر. وقتی که بخواید از ویدیوهای آموزشی واسه برطرف کردن اشکالات درسیتون استفاده کنید، نیاز نیست که زمانی رو برای آماده شدن، استفاده از وسایل نقلیه، بودن در گرما یا سرما و مواردی از این دست تلف کنید.
 1. عدم وجود تعامل در حین تدریس. برخلاف کلاس‌های حضوری یا حتی آنلاین، در حین استفاده از DVD شما در زمان مشاهده‌ی تدریس هیچ ارتباطی با مدرس ندارید، نمی‌تونید سوالات خودتون رو در لحظه بپرسید و کلی چیز دیگه. برای اینکه بتونید بیشترین استفاده رو از دی وی دی آموزشی کنید حتماً به محتوای “نحوه استفاده از دی وی دی آموزشی” سر بزنید. 
 2. پایین بودن کیفیت محتوای DVD ها. خیلی اوقات آموزشگاه‌ها یا موسسات مختلف پکیج‌های خودشون رو با کیفیت خیلی بالایی ضبط نمی‌کنن و حتی ممکنه مدت زمانی که برای آموزش یک مبحث ساده اختصاص می‌دن خیلی زیاد باشه و همین موضوع باعث بشه که نتونید زمان کافی رو برای تماشای اون‌ها و حل سوال و تست‌هاش اختصاص بدید. که همین موضوع کیفیت یادگیری شما رو به شدت کاهش می‌ده.

در ادامه مقایسه کلاس آنلاین و حضوری باید بگیم که دومین انتخابی که می‌تونید برای یادگیری مطالب آموزشی داشته باشید، ثبت نام و استفاده از کلاس‌های آنلاین کنکور هست. این کلاس‌ها مخصوصاً بعد از همه‌گیری ویروس کرونا به شدت محبوب شدن و مورد استفاده قرار می‌گیرن. به همین دلیل در ادامه مزایا و معایب این تیپ از کلاس‌ها رو براتون بررسی می‌کنیم.

 1. عدم نیاز به رفت و آمد. دقیقاً مثل دی ودی‌های آموزشی، درباره کلاس‌های آنلاین هم این موضوع وجود داره که وقتی در این کلاس‌ها حضور داشته باشید نیازی نیست که زمانی رو برای حاضر شدن، استفاده از وسایل نقلیه رفت و برگشت و مواردی از این دست اختصاص بدید.
 2. دسترسی به خود کلاس و فیلم‌های ضبط شده اون. در ویدیوهای آموزشی شما چندین بار به ویدیو دسترسی دارید اما در کلاس‌های آنلاین هم شما به صورت زنده و در لحظه در کلاس حضور دارید و می‌تونید با استاد تعامل داشته باشید و هم بعد از اتمام جلسه چندین و چندبار به فیلم ضبط شده‌ی خود کلاس دسترسی دارید.
 3. وجود تعامل و امکان سوال پرسیدن. بازهم برخلاف DVD های آموزشی، در کلاس های مجازی، شما می‌تونید از استاد هر سوالی که مرتبط با تدریسش باشه رو بپرسید.
 4. امکان شرکت در کلاس بهترین معلم های کشور. شاید بشه گفت بزرگترین مزیت کلاس های آنلاین اینه شما دیگه محدودیت مکانی ندارید. یعنی می‌تونید در کلاس هر استادی در هر شهر و استانی که هست شرکت کنید و آموزش ببینید. در حالی که این مزیت در کلاس های حضوری وجود نداره. یا اگر هم باشه خیلی سخته که مدام از شهری به شهر دیگه برید.
 1. امکان پرسیدن سوالات محدود. درسته که می‌تونید در کلاس مجازی سوالاتتون رو همون لحظه از استاد بپرسید؛ اما تعداد این سوالات محدود هستن (خصوصا اگر در کلاس های پرجمعیت شرکت کنید، که معمولا هم همینطوره) و معمولا این اجازه به شما داده نمی‌شه که سوالات زیادی بپرسید.
 2. کاهش تمرکز. خیلی از ما اصول استفاده‌ی درست از کلاس های آنلاین رو بلد نیستیم. یعنی وقتی استاد در حال تدریسه فقط به تدریسش گوش می‌دیم. در حالی که این اصلا کافی نیست. شما باید حتما به درس گوش بدید، نوت برداری کنید، اگر سوالی در کلاس مطرح می‌شه، اون رو حل کنید، اشکلات خودتون رو بپرسید، به تکالیفی که استاد براتون مشخص می‌کنه در زمان مناسب رسیدگی کنید و… این کارها باعث افزایش تمرکز شما و در نهایت استفاده‌ی درست از کلاس می‌شه.

تقریبا می‌شه گفت که کلاس های حضوری بخش خیلی زیادی از کلاس های کنکور رو تشکیل می‌دن. یعنی هرکسی که بخواد در کلاس های آموزشی شرکت کنه، به احتمال خیلی زیاد کلاس های حضوری در بین انتخاب هاش قرار دارن. به همین دلیل هم هست که باید درباره‌ی مزایا و معایب این کلاس ها بدونید.

 1. وجود تمرکز زیاد. وقتی که در کلاس حضوری شرکت می‌کنید، استاد مستقیماً با شما در ارتباطه و کاملا مدیریت کلاس رو در دست داره. با این شرایط چه بخواید و چه نخواید باید در کلاس تمرکز زیادی داشته باشید تا مطالب رو یاد بگیرید؛ چون ممکنه حتی استاد ازتون سوال هم بپرسه. در نتیجه در کلاس حضوری به نسبت کلاس های آنلاین یا حتی DVD های آموزشی، تمرکز شما در بیشترین حالت خودش قرار داره.
 2. راحت بود پرسش و پاسخ. در اکثر مواقع کلاس های حضوری با جمعیت کمی برگزار می‌شن. در این شرایط هر شخصی می‌تونه به راحتی مشکلات و سوالات خودش رو مطرح کنه و به جواب سوالش برسه.
 1. وجود محدودیت در انتخاب معلم. وقتی در کلاس های حضوری ثبت نام کرده باشید، قطعا نمی‌تونید هر چند روز یکبار به یه شهر یا استان دیگه برید تا در کلاس یک استاد خاص شرکت کنید. یعنی مجبور هستید که در کلاس های حضوری معلم های شهر خودتون حضور داشته باشید. این می‌تونه یه مشکل بزرگ باشه به این دلیل که ممکنه سطح علمی معلم های اون شهر در یک درس خاص واقعا خوب نباشه! و چون کلاس ها مجازی نیست و راه هم خیلی دوره نمی‌تونید در کلاس معلم شهرهای دیگه هم شرکت کنید.
 2. از دست دادن زمان زیاد برای رفت و آمد. دومین مشکل بزرگ کلاس های حضوری همینه که برخلاف دوره‌های مجازی یا DVD های آموزشی شما باید کلی زمان رو برای رفت و آمد با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف اختصاص بدید. این کار در اکثر مواقع باعث خستگی زیاد شما می‌شه به حدی که وقتی به خونه می‌رسید، دیگه انرژی زیادی برای درس خوندن ندارید!

در بالا به صورت کامل هم کلاس های مجازی و هم کلاس های حضوری رو به همراه مزایا و معایبشون براتون بررسی کردیم. اما حالا می‌خوایم این 2 تیپ کلاس رو باهم مقایسه کنیم.

 کلاس حضوریکلاس مجازی
جمعیتمعمولا کم جمعیتمعمولا پرجمعیت
رفت و آمدسخت و زمان‌بربدون نیاز به رفت و آمد
دسترسی مجدد به کلاسدسترسی نداریدبه فیلم کلاس دسترسی کامل دارید
تمرکززیادکم
امکان تماشای کلاس با سرعت دلخواه یا استفاده از بخش‌های مدنظروجود دارهوجود نداره
سوال پرسیدن راحتبه راحتی ممکنهچون این کلاس‌ها معمولا پرجمعیت هستن، به صورت محدود می‌شه سوال پرسید
تنوع در انتخابمحدوده کاملا دست شما بازه چون می‌تونید در کلاس اساتید در سراسر کشور شرکت کنید
مقایسه کلاس آنلاین و حضوری در سال کنکور

هر شخصی با توجه به ویژگی های خودش و همچنین با توجه به این که چطور می‌تونه موضوعات و دروس رو بهتر یاد بگیره، ممکنه انتخاب متفاوتی داشته باشه.

پیشنهاد ما کلاس های مجازی هستن؛ دلیلش هم وجود مزایای زیادی از جمله امکان شرکت در کلاس تمامی معلم ها در سراسر کشوره. اما برای این که بتونید کلاس های مجازی مناسب رو انتخاب و در اونها شرکت کنید نیازه که یکسری نکات رو بدونید و در نظر بگیرید. نکاتی از جمله:

 1. کیفیت و نوع تدریس معلم چقدره؟ آیا به خوبی موضوعات رو باز می‌کنه؟
 2. این که آیا می‌تونید با خود معلم و روش تدریسش ارتباط بگیرید
 3. از چه بستری برای برگزاری کلاس ها استفاده می‌شه؟
 4. میزان و نوع تعامل در کلاس های اون معلم چقدر و به چه شکلیه؟
 5. هزینه کلاس با توجه به موضوعاتی که تدریس می‌شه به صرفه هست؟
 DVDکلاس مجازی
نوع محتوای کلاسبه صورت فیلمهم به صورت کلاس زنده و هم فیلم
وجود تنوع در انتخاب دوره یا آموزشدارهداره
امکان پرس و پاسخندارهداره اما به صورت محدود
وجود آزمون یا پرسشندارهداره
امکان تماشای کلاس با سرعت دلخواه یا استفاده از بخش‌های مدنظروجود دارهوجود داره (اما بعد از کلاس)
مقایسه کلاس آنلاین و DVD

کلاس های آنلاین و ویدیوهای آموزشی شباهت زیادی رو به هم دارن. در نتیجه انتخاب بین اونها کاملا به خود شما بستگی داره. مثلا اگر براتون مهمه که حتما بتونید در لحظه سوال خودتون رو مطرح کنید، البته به صورت محدود، قطعا پیشنهاد ما کلاس های آنلاین هستن.

به صورت کلی پیشنهاد ما به شما این هست که برای همه‌ی دروس یک روش رو انتخاب نکنید. یعنی ممکنه برای یک درس استفاده از دی وی دی های آموزشی یک استاد بهتر بهتون کمک کنه، اما برای یه درس دیگه‌تون کلاس آنلاین یا حتی حضوری انتخاب مناسب‌تری باشه.