شکست در آزمون: با وجود شکست، باز هم می‌تونم موفق بشم؟

phonto 8 1024x576.jpeg

اگه داری تلاش می‌کنی ولی نتیجه تلاش‌هاتو نمی‌بینی؛ اگه آزمون‌ها رو خراب کردی و فکر می‌کنی دیگه آخر خطه؛ اگه حس می‌کنی دائم شکست می‌خوری و امیدتو از دست دادی، اول از همه مطمئن باش که می‌تونی موفق بشی. بعدش هم حتماً این مطلب رو تا آخر بخون تا بدونی که چرا می‌گیم حتماً می‌تونی موفق بشی، حتی بعد از بارها شکست‌ در آزمون.

همه‌تون هزاران بار شنیدید که می‌گن هر شکست مقدمه یه پیروزی بزرگه! حتی شاید براتون مسخره باشه و فکر کنید این‌ها یه سِری شعاره که این روزها دوباره سر زبون‌ها افتاده و توی همه شبکه‌های اجتماعی مُد شده. اما برای این‌که مطمئن بشید همچین چیزی واقعیت داره، بیاید داستان والت‌دیزنی رو مرور کنیم. 

داستان موفقیت والت دیزنی پس از شکست های مختلف
والت‌دیزنی، اسطوره امیدواری

والت دیزنی: داستان موفقیت پس از شکست در آزمون‌های مختلف

برا‌دران دیزنی کمپانی محبوب والت‌‌دیزنی رو که تعداد زیادی از انیمیشن‌های خاطره‌انگیز کودکی و نوجوونی ما رو ساخته، در سال ۱۹۲۳ راه‌اندازی کردن. زمانی که والتر دیزنی داشت عروسک میکی‌موس، معروف‌ترین عروسک دیزنی رو طراحی می‌کرد، تقریباً همه مطمئن بودن که شکست می‌خوره و راه به جایی نمی‌بره که البته شکست هم خورد؛ اون هم نه یه بار، بلکه سه بااار! چیزی که باعث شد بعد از بارها ورشکستی، امروز همه دنیا والت‌دیزنی رو بشناسن، انیمیشن‌هاشو ببینن، براش سر و دست بشکنن و عروسک و لباس و کیف و کفش و لوازم‌التحریر شخصیت‌های مختلفش رو بخرن، این بود که برادرها هیچ‌وقت تسلیم نشدن! با وجود شکست‌های پی‌درپی، مسیرشون رو ادامه دادن، بیش‌تر تلاش کردن و اون‌قدر افتادن زمین و بلند شدن تا بالاخره به اون چیزی که می‌خواستن و حتی خیلی بیش‌تر از اون رسیدن. تبدیل‌ شدن به یکی از بزرگ‌ترین، محبوب‌ترین و ثروتمندترین کمپانی‌های فیلم‌سازی دنیا!

چطور بعد از شکست در آزمون، موفق بشیم؟: ثابت‌قدمی،‌ رمز موفقیت!

یک کلمه بگیم: ول‌نکن باشید! ثابت‌قدم‌بودن یعنی این‌که حتی اگه شکست خوردید هم ول نکنید. اگه قراره با شکست‌خوردن ناامید بشید و بشینید یه گوشه زانوی غم بغل بگیرید، پس اصلاً چه فایده که مسیر رو شروع کنید؟ یادتون باشه که موفقیت چه توی کنکور و چه توی هر مرحله دیگه‌ای از زندگی، هیچ‌وقت یه شبه به دست نمیاد. برای این‌که بتونید به اهدافتون برسید، تنها راهی که وجود داره، اینه که تلاش کنید و ادامه بدید. قطعاً هزار تا مانع و سنگ و محدودیت وجود داره که ممکنه سد راهتون بشه یا سرعتتون رو کم کنه، ولی هیچ‌کدوم از این‌ها نباید شما رو از ادامه راه منصرف و ناامید کنه. ثابت‌قدم باشید و اون‌قدر ادامه بدید تا دستتون برسه به چیزی که براش رؤیاپردازی کرده بودید.

شکست در آزمون پایان راه نیست، بخشی از راهه!

بارها توی آزمون‌ها شکست خوردید، آزمون و روند درس‌خوندتون رو تحلیل و اشکالات کارتون رو پیدا کنید. سعی کنید از اشتباهاتتون درس بگیرید و کم‌کم اصلاحشون کنید تا پیشرفت رو در کارتون ببینید. در ضمن، یادتون باشه که حتماً هنر آزمون‌دادن رو به‌خوبی یاد بگیرید. به خودتون شک نکنید و به حرف آدم‌هایی که می‌گن موفق نمی‌شید هم هیچ توجهی نکنید. بعد از کلی شکست و آزمون و خطا، وقتی کوه تجربه شدید، می‌تونید تبدیل به یه رتبه برتر کنکوراون هم از نوع کیمیاگرش بشید.