20 گرفتن در امتحان نهایی + کسب نمره بیست نهایی به روش رتبه برترها

20 گرفتن در امتحان نهایی + کسب نمره بیست نهایی به روش رتبه برترها

قطعا این سوال خیلی از شما هم هست که 20 گرفتن در امتحان نهایی چطور ممکنه؟ می‌دونید که تاثیر نمرات نهایی و سوابق تحصیلی در کنکور از حالت تاثیر مثبت معدل به صورت تاثیر قطعی نمرات تغییر کرده. با این شرایط تمرکز شما فقط و فقط باید روی نمره 20 باشه حتی روی 19.75 هم نه! چون که به تراز بالایی برای دست یابی به رتبه کنکور خوب نیاز دارید. حالا امروز میخواییم به شما راهکارهایی رو نشون بدیم که بتونید خیلی راحت نمره قطعی 20 در امتحان نهاییتون رو بدست بیارید.

روش هایی برای 20 گرفتن در نهایی

توی این مقاله قراره سه تا راهکار مهم برای دست یابی به نمره 20 امتحان نهایی رو به شما یاد بدیم. اون سه تا راهکار عبارتنداز:

  • 1-مطالعه دقیق کتاب درسی
  • 2-حل نمونه سوال تشریحی
  • 3-پاسخنامه نویسی درست در امتحان نهایی

گام 1: 20 گرفتن در امتحان نهایی با خوندن دقیق کتاب درسی!

در صفحه بهترین منابع امتحان نهایی هم بهتون گفتیم که به صورت کلی دروس شما توی امتحان نهایی به 2 دسته تقسیم می‌شن:

1- دروس هم راستا با کنکور: یعنی دروسی مثل زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضی، اقتصاد، فلسفه و … که هم در کنکور هستن و هم در نهایی.

وقتی می‌خواید برای 20 امتحان نهایی این دسته دروس رو مطالعه کنید بهترین کار مطالعه کتاب های تست و درسی خودتون و همچنین حل سوالات تشریحی نهایی های قبلی در کنار تست زنیه.

2- دروس غیرهم راستا با کنکور‌: یعنی دروسی مثل زبان، ادبیات، عربی، دینی (البته این 4 مورد برای بچه های انسانی صدق نمی‌کنن)، هویت اجتماعی، سلامت و بهداشت و… .

برای 20 شدن در امتحان نهایی این دروس در بهترین منابع امتحان نهایی هم گفتیم که باید از چه کتاب هایی استفاده کنید. شما باید تمام این دروس رو به روش خاص خودشون از همین حالا بخونید، نه این که اونهارو برای شب امتحان جمع کنید. چون با این روش قطعا نمره 20 امتحان نهایی منتفیه. برای این دروس نیازی نیست که تست بزنید فقط کافیه کتاب درسی رو مطالعه کنید و نمونه سوال تشریحی حل کنید.

گام 2: حل نمونه سوال تشریحی: راهی برای نمره 20 امتحان نهایی

حتما چه در زمان مطالعه دروس همراستا و چه دروس غیر همراستای امتحان نهایی از حل سوالات تشریحی بخصوص سوالات نهایی سال های قبل غافل نشید. این روش یکی از موثر ترین روش های نمره 20 امتحان نهاییه.

می‌تونید در سایت قلمچی نمونه سوالات خوبی رو به صورت دست بندی، پیدا و استفاده کنید.

اهمیت حل نمونه سوال در امتحان نهایی

به این دلیل که از امتحانات خرداد 1402 به بعد حدودا 2 نمره سوال مفهومی و غیر تکراری دیده شده که به احتمال زیاد در سال های بعد این مقدار افزایش پیدا می‌کنه و حتی میتونه به 4 نمره سوالات مفهومی و 16 نمره سوال تکراری برسه. در کل باید برای پاسخ بهشون کاملا کتاب درسی رو خونده باشید که بتونید به سوالات مفهومی که توی امتحان نهایی میبینید پاسخ بدید.

اما دقیقا همونطور که علی مهندسی رتبه 5 کنکور ریاضی و زهرا مبین رتبه 98 کنکور هم گفتن، سطح سوالات نهایی و حتی 2 نمره مفهومی اون خیلی ساده تر از کنکوره و اگر کسی به خوبی به کتاب مسلط باشه به راحتی می‌تونه بهشون جواب بده.

نظر علی مهندسی رتبه 5 کنکور ریاضی راجع به سطح سوالات امتحانات نهایی رو میتونید در ویدیوی پایین ببینید:

گام 3 : نحوه درست نوشتن پاسخنامه امتحان نهایی

در مقاله جامع صفر تا صد امتحان نهایی بهتون به صورت کامل آموزش دادیم که برای نمره 20 در امتحان نهایی باید برگه خودتون در نهایی رو به چه شکلی پر کنید. اما اگر بخواییم بصورت کلی و خلاصه توضیح بدیم به این صورته:

در واقع برگه هاتون در جلسه نهایی رو مطابق موارد پایین پر کنید:

  • واضح و شفاف بنویسید: دسته بندی کردن، مرتب نویسی و تا حدی خوش خطی قطعا می‌تونه به شما کمک زیادی بکنه.
  • فرض کنید برای یک احمق پاسخنامه می‌نویسید. ما در کنکور سعی می‌کنیم با کوتاه ترین روش ممکن به جواب برسیم. اما در امتحان نهایی دقیقا مسیری که می‌رید به اندازه جواب آخرشون بلکه هم بیشتر ارزش داره! پس همه مسیر رو به شکل کامل و واضح توضیح بدید و بنویسید.

سعی کنید به نوشتن جزئیات در پاسخ نامه امتحان نهایی اهمیت بدید تا به نمره کامل دست پیدا کنید 🙂

قال کیمیاگر اعظم

دو روش برنامه ریزی برای ۲۰ گرفتن در  امتحانات نهایی

اگر می‌خواید برای نهایی خوندن برنامه ریزی کنید احتمالاً در یکی از این دو دسته که در ادامه نام می بریم قرار می‌گیرید:

 الف) دانش آموز هایی که خوندن

منظور از درس خوندن کنکوری خوندن هست. در واقع اگر برای کنکور مطالعه کرده باشید برای نهایی خوندن مشکلی نخواهید داشت. کافیه در برنامه هاتون این مورد رو قرار بدید که ابتدا درس مشخصی رو بخونید و مرور کنید. بعد نمونه سوالات تشریحی امتحانات نهایی  دو سال گذشته در نوبت دی و خرداد رو حل کنید . با این راهکارها مطمئن باش که بهترین نمره ممکن رو میگیرید.

 ب) دانش آموز هایی که نخوندن

 اما اگر به هر دلیلی برای کنکور مطالعه نکردید، بهترین راه حل این هست که بعد از خوندن کتاب و مرور، به سراغ فیلم های امتحان نهایی موسسات مختلف برید و با کمک اونها به تسلط بهتری از کتاب درسی برسید. در آخر هم سوالات امتحانات قبل خصوصا امتحانات نهایی رو حل کنید.

 حتی می‌تونید بعد از اینکه برای امتحانات نهایی دروس سال دوازدهم آماده شدید فقط و فقط از اردیبهشت ماه تا پایان امتحانات نهایی دروس سال دوازدهم رو به صورت حرفه‌ای بخونین و به اونها مسلط بشید. در آخر هم با کمی جمع بندی و تست زدن به تسلط نسبی در دروس سال دوازدهم برسید. با این کار میتونید در کنکور تا حد کمی موفق تر از زمانی باشید که اصلاً برای کنکور نخوندید.