هدف و آرزو: قبولی کنکور هدفه، نه آرزو!

چرا+ما+به+آرزوهامون+نمیرسیم؟+تفاوت+آرزو+و+هدف

هر کدوم از ما، هزار تا آرزو داریم که متأسفانه باید بگم هیچ‌وقت قرار نیست بهشون برسیم، چون آرزو کلاً واسه نرسیدنه! این‌جا درباره هدف و آرزو حرف می‌زنیم، تفا‌وت‌هاشون رو می‌گیم و توضیح می‌دیم که چرا نمی‌تونیم به آرزو برسیم، ولی به هدف چرا. اگه دانش‌آموز کنکوری هستی و قبولی کنکور یکی از آرزوهاته، حتماً این مطلب رو تا آخر بخون تا بهت بگیم که چطور باید آرزوت رو به هدف‌ تبدیل کنی و بهش برسی.

تفاوت هدف و آرزو چیه؟

آرزو در واقع بین همه آدم‌ها مشترکه، چون ما انسان‌ها همیشه تمایل داریم که صفات مثبت و خوب رو داشته باشیم. مثلاً همه آرزو دارن توی یه دانشگاه خیلی خوب درس بخونن یا این‌که همه آرزو دارن پولدار بشن. اما کسی می‌تونه به این‌ها برسه که به هدف تبدیلشون کنه و اجازه نده که در حد آرزو باقی بمونن. بنابراین، تفاوت هدف و آرزو اینه که هدف استراتژی داره اما آرزو نه. بنابراین، هدف چیزیه که براش برنامه‌ریزی می‌کنید و استراتژی می‌چینید تا قدم‌به‌قدم بتونید بهش نزدیک بشید.

بهترین روش هدف گذاری

برای شروع یه هدف گذاری عالی، اول باید بدونید که چند دسته هدف داریم و هر کدوم چه ویژگی های خاصی دارن

اهداف در سال کنکور 2 دسته می‌شن:

  1. اهداف نتیجه‌گرا: اهدافی که شما صرفا و صرفا تمرکزتون رو روی نتیجه میذارید
  2. هدف های فرآیند‌گرا: اهدافی که از اسمش معلومه بیشتر از نتیجه به فرآیند و مسیری که قراره برید اهمیت میدید. اینکه چقدر توی این مسیر پیشرفت میکنید و غیره

حالا اینکه هرکدوم از این اهداف چه تاثیری توی دستیابی ما به آرزوهامون دارن رو قبلا توی یه محتوای کامل توی کیمیاگرخونه توضیح دادیم کافیه روی این دکمه کلیک کنید:

ویژگی‌های استراتژی چیه؟

استراتژی برای رسیدن به هدف باید دو تا ویژگی مهم زیر رو داشته باشه، وگرنه کارآمد نیست:

  • پله‌پله‌بودن: در هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی، باید به‌‌صورت پله‌پله و گام‌به‌گام پیش برید. یعنی مسیرتون رو به قسمت‌های کوچیک بشکنید و هر کدوم رو به‌دقت و با ذکر جزییات بنویسید تا بدونید که باید چه کار کنید. نه این‌که از همون ابتدای راه، هدف نهایی رو مد نظر قرار بدید.
  • منطقی‌بودن: هدف‌گذاری و استراتژی‌نوشتن باید منطقی و با درنظرگرفتن واقعیت‌ها باشه. این جمله‌های انگیزشی صدمن‌یه‌غاز که «آدم به هرچی بخواد می‌تونه برسه» و «فقط کافیه بخوای تا بشه» در عمل امکان‌پذیر نیستن و فقط باعث سرخوردگی می‌شن. پس در تعیین استراتژی، منطقی عمل کنید نه جوگیرانه!

پس به‌ جای خیال‌بافی و فکرکردن به آرزوهاتون قبل از خواب، هدف‌گذاری کنید.

هدف‌هاتون رو روی یه کاغذ مکتوب و استراتژی رسیدن بهشون رو طراحی کنید. مسیر رسیدن به هدف رو باید به قطعات کوچیک تقسیم کنید و قدم‌به‌قدم پیش برید. و البته فراموش نکنید که واقعیت‌های شرایط موجود رو در نظر بگیرید و با دید منطقی به همه‌چیز نگاه کنید.

اگه بازم سوالی داشتی میتونی همین پائین ازم بپرسیش رفیق! 🙂