راه رسیدن به اهداف در کنکور: چرا به هدفامون نمیرسیم؟

روش هدف گذاری در کنکور: چطور به اهدافمون برسیم؟

نمیدونم چرا هر کاری می کنم نمیتونم به هدفم برسم؟ هرچقدر تلاش می کنم بازم یه جای کار میلنگه… اصلا چرا باید رسیدن به اهداف برای ما یک آرزو باشه؟ چه کاری میتونم انجام بدم تا هر چه سریعتر به هدفم برسم؟ اگه شما هم می خوایید جواب این سوالات رو پیدا کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

چطور به هدف هامون برسیم؟
چطور به هدف هامون برسیم؟

انواع مسیر برای رسیدن به اهداف

ما برای رسیدن به اهدافمون دو مسیر داریم که مسیر اول، مسیری مناسب و مسیر دوم،نا مناسبه. مسیر اول مسیری با نوع هدف فرایند گرا و مسیر دوم مسیری با نوع هدف نتیجه گراست. ما برای اینکه بتونیم به اهدافمون برسیم بهتره از نوع هدف فرایند گرا استفاده کنیم. حالا این هدف فرایند گرا و نتیجه گرا چه چیزهایی هستن و چه تفاوتی باهم دارن؟ محتوای زیر رو تماشا کنید.

هدف فرآیند گرا راه رسیدن به اهداف کنکوری

برای اینکه بتونیم به اهداف خودمون برسیم باید بتونیم نوع هدف خود را فرآیند گرا انتخاب کنیم. هدف فرآیند گرا یعنی چی؟ یعنی ما یک فرایند و پروسه برای خودمون مشخص می کنیم که خیلی معطوف به نتیجه نباشه. در این نوع هدف استرس پایین‌ میاد و ماندگاری رفتار بالا میره. پس امکان رسیدن به هدف هم بالاتر میره. اما در نوع نتیجه گرا تنها به هدف فکر می‌کنیم در این شرایط استرس ما بالا و ماندگاری عملکردمون پایینه.

به عنوان مثال در نوع هدف نتیجه گرا فردی که تصمیم می گیره هر هفته سه کیلو کم کنه ممکنه هفته های اول به این هدف برسه اما به مرور زمان با خستگی مواجه میشه پس استرس بالا میره و در نتیجه منصرف می‌شه. اما در نوع فرآیند گرا فرد تصمیم می گیره که روند تغذیه مناسب رو سبک زندگیش قرار بده. به عنوان مثال روزی نیم ساعت ورزش کنه، کمتر نوشابه مصرف کنه و تنها هفته ای یکبار فست فود بخوره. طبق این نوع هدف ما می تونیم وزن خودمون رو کم کنیم اون هم به نوعی مناسب پس بهترین کار استفاده از نوع هدف گذاری فرآیند گرا به جای نتیجه محور در روند کنکوره. کاری که تعداد زیادی از رتبه برترها هم از اون استفاده می کنن.