استرس در کنکور:تاثیر حرف و نظر دیگران در کنکور

همه میگن تو هیچی نمیشی. آیا میتونم توی کنکور موفق بشم؟

یکی از عناصر جدا نشدنی در کنکور استرس و اضطرابه. این استرس ممکنه دلایل متفاوتی داشته باشه. حالا ما برای اینکه بتونیم بهترین نتیجه رو در کنکور بگیریم باید بتونیم این استرس رو در کنکور مدیریت کنیم. چطوری؟در ادامه با ما همراه باشید تا کامل توضیح بدیم.

استرس در کنکور:تاثیر حرف و نظر دیگران
استرس در کنکور:تاثیر حرف و نظر دیگران

انتظارات عامل اصلی ایجاد استرس در کنکور

قبل اینکه چیزی رو برای شما توضیح بدیم و راهکارهایی برای مقابله با استرس به شما ارائه بدیم، باید بدونید که اصلاً منشأ این اضطراب از کجاست؟ اصولاً اضطراب های ما از انتظارات ما از خودمون یا انتظارات دیگران از ما حاصل میشه. برای مثال زمانی که ما انتظاری از خودمون برای طبخ غذای خوشمزه نداریم پس موقع آشپزی هم اضطرابی نداریم چون میدونیم در نهایت نتیجه غذایی خوشمزه نیست. اما زمانی که کسی از خودش انتظار داره تا غذای خوشمزه بپزه ممکنه درگیر اضطراب در فرآیند پخت غذا بشه.

در مسئله کنکور هم داستان دقیقاً همینه. وقتی ما استعداد و زمینه ای در خودمون می بینیم باعث ایجاد اضطراب درون خودمون می شیم. برخی مواقع هم نظرات و انتظارات دیگران در مورد ما سبب ایجاد اضطراب درون ما میشه. چطوری؟ محتوای زیر رو تماشا کنید تا برای شما توضیح بدیم.

برای مقابله با استرس در کنکور چه کار کنیم؟

همون طور که بالا گفتیم ممکنه این اضطراب در کنکور از سمت خودمون یا دیگران باشه. در کل دونستن این نکته ضروریه که انتظارات اگر به جا و درست و بر مبنای واقعیت های رفتاری ما باشن، نباید در ما اضطراب ایجاد کنن. چون ما پتانسیل دست یابی به اون هدف رو داریم. اما باید با ابزارهای مناسب رسیدن به اون هدف رو برای خودمون فراهم کنیم.

برای مثال: در فرایند کنکور ما پتانسیل پزشکی رو در خودمون دیدیم و دیگران هم این مسئله رو تایید می کنن.(بدون خطای شناختی) پس انتظار ما از خودمون درسته. اما باید با ابزارهای درست مثل :یاد گیری نحوه تست زدن، برنامه ریزی، هدف گذاری درست ،مهارت آزمون دادن، بتونیم به هدفمون برسیم. با این وجود اگر همچنان ما از استرس رنج می بریم می‌تونیم با استفاده از تکنیک هایی مثل: تنفس دیافراگمی، ذهن آگاهی و یا تکنیک های ریلکسیشن به آرامش روانی خودمون کمک کنیم.

و در مراحل بالاتر با مراجعه به یک مشاور تحصیلی و یا روانشناس می تونید اضطراب رو کنترل کنید. مشاوران مجموعه ما آماده کمک به شما در تمامی ابعاد هستن.